سه شنبه , 5 تیر 1403

با حضور رئیس‌جمهوری و وزیر نفت در خوزستان

بهره برداری رسمی میادین نفتی سپهر و جُفیر / افزایش ۶۰ درصدی تولید نفت در دولت سیزدهم

بهره‌برداری رسمی از میدان‌های سپهر و جفیر با هدف افزایش روزانه ۵۰ هزار بشکه‌ای ظرفیت تولید نفت ایران طی سفر یک روزه رئیس‌جمهوری به خوزستان از طریق ویدیوکنفرانس و با حضور وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت آغاز شد.

صبح خوزستان – به نقل از روابط عمومی شرکت نفت و گاز اروندان، جواد اوجی امروز (جمعه ۱۸ اسفندماه ۱۴۰۲) در آیین آغاز بهره‌برداری و تولید از میدان‌های جُفیر و سپهر که با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس محترم جمهور از اهواز برگزار شد، ضمن تشریح اقدامات انجام شده در حوزه نفت در دولت سیزدهم، اظهار کرد: در ابتدای دولت سیزدهم تولید نفت از میدان‌های حوزه خوزستان ۱ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه بود، ولی امروزه به تولید ۲ میلیون ۷۰۰ هزار بشکه رسیده‌ایم.

وی با بیان اینکه در دولت مردمی وزارت نفت بیش از ۱۳۲ پروژه نیمه تمام را در بخش‌های بالادستی و پایین دستی به ارزش ۲۸.۵ میلیارد دلار به سرانجام رسانده، افزود: ۵۰ پروژه کلان نیز به ارزش ۴۸.۵ میلیارد دلار تعریف و شروع به سرمایه‌گذاری شده است.

وزیر نفت در ادامه مطلب فوق اضافه کرد: خوشبختانه در نتیجه این سرمایه‌گذاری‌ها و اتمام پروژه‌های نیمه تمام، امروزه شاهد افزایش ۶۰ درصدی تولید نفت کشور و پنج درصدی در گاز (معادل ۵۰ میلیون متر مکعب) هستیم.

وی با اشاره به اضافه شدن ۲۱۰ هزار بشکه به ظرفیت پالایشگاهی کشور، گفت: یکی از دستاوردهای مهم در دولت سیزدهم در حوزه صنعت نفت جمع‌آوری گازهای مشعل بود که رشد بی سابقه‌ای را داشت.

اوجی افزود: میزان جمع‌آوری گازهای مشعل ابتدای دولت سیزدهم ۱.۵ میلیون فوت مکعب بود و امروز به ۱۷.۵ میلیون متر مکعب رسیده‌ایم و با برنامه‌ریزی که وزارت نفت انجام داده امید است تمامی گازهای مشعل حوزه غرب کارون و شرق کارون تا پایان دولت سیزدهم جمع آوری و پالایش شوند.

وی گفت: رشد اقتصادی بخش نفت گاز کشور براساس آمارهای بانک مرکزی و مرکز آمار ایران در سه ماه نخست، دوم و سوم امسال به ترتیب ۱۹.۸، ۲۵.۶ و ۲۱.۸ درصد اعلام شده است و پیش‌بینی می‌شود در سه ماه چهارم، این رشد همچنان بالای ۲۰ درصد باشد، در عین حال قول می‌دهیم با همت کارکنان صنعت نفت این روند در سال ۱۴۰۳ هم ادامه یابد.

وزیر نفت با اشاره به میدان‌های مشترک در غرب کارون تصریح کرد: هم‌اکنون توسعه این میدان‌ها تعیین و تکلیف شده است و از میدان‌های غرب کارون روزانه ۴۵۰ هزار بشکه نفت و ۱۳۰ میلیون فوت‌مکعب گاز در روز برداشت می‌شود که بخش اعظم آن از میدان‌های مشترک است.

اوجی با اشاره به بهره‌برداری از گام نخست طرح توسعه میدان آزادگان جنوبی با سرمایه‌گذاری ۲ میلیارد دلاری در نیمه نخست سال ۱۴۰۳، گفت: با بهره‌برداری از این طرح  تولید روزانه در این میدان به ۲۰۰ هزار بشکه می‌رسد.

گفتنی است؛ میدان‌های نفتی سپهر و جُفیر امروز با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس جمهور از اهواز و با حضور جواد اوجی وزیر نفت، محسن خجسته‌مهر مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران، مدیرعامل شرکت نفت و گاز اروندان و دیگر مدیران ارشد صنعت نفت جنوب به بهره‌برداری رسید.

ظرفیت تولید این دو میدان در حال حاضر ۵۰ هزار بشکه نفت در روز بوده و تا این مرحله بیش از ۵۵ هزار متر حفاری و ۳۲ کیلومتر جاده دسترسی نیز احداث شده است.

میزان سرمایه‌گذاری این دو میدان ۲.۸ میلیارد دلار توسط بانک پاسارگاد بوده که از این مقدار تاکنون ۳۳۰ میلیون دلار آن هزینه شده است، میزان نفت قابل استحصال تا پایان قرارداد ۲۰ ساله آن ۵۴۰ میلیون بشکه تخمین زده می شود، و در پایان طرح توسعه این میادین، عملیاتی شدن بیش از ۱۳۰ حلقه چاه با میزان تولید بیشینه ۱۱۰ هزار بشکه در روز پیش بینی شده است.

اشتراک گذاری
https://sobhekhouzestan.ir/?p=5415

مطلب پیشنهادی

نشست رئیس ستاد اقامه نماز شركت نفت و گاز اروندان با رابطین روابط عمومی و ائمه جماعت/تحول چشم‌گیر در اقامه نماز در شركت نفت و گاز اروندان

صبح خوزستان – به نقل از  روابط عمومی شرکت نفت و گاز اروندان، در این …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *