شنبه , 2 تیر 1403

تاکید رئیس شورا بر اجرای پروژه‌های شاخص شهری اهواز

شورا

ئیس شورای شهر اهواز بر لزوم اجرای پروژه‌های آسفالت، باز زنده‌سازی ساحل کارون و ورودی‌های اهواز تاکید کرد.

صبح خوزستان – سیاوش محمودی در یکصد و نوزدهمین جلسه علنی شورای شهر اهواز که امروز (۲۰ تیرماه) که با دستورکار پاسخ شهردار اهواز به طرح سوال اعضای شورا برگزار شد، با اشاره به انتخابات پیش رو اظهار کرد: در این شرایط نظام هم نیاز به آرامش و هم خدمت‌رسانی دارد. مساله اصلی در انتخابات، مشارکت مردم و حضور مردم است. اصل و اساس این است همه با کار جهادی زمینه حضور میلیونی مردم در صحنه انتخابات اسفندماه امسال را فراهم کنیم.

وی افزود: بودجه امسال شهرداری اهواز با حدود ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان و همچنین رقمی بالغ بر ۵ هزار میلیارد تومان بابت کار مشارکتی و پروژه‌های سرمایه‌گذاری مصوب شد. با توجه به اینکه در دو سال گذشته توفیق زیادی در حوزه سرمایه‌گذاری حاصل نشده است انتظار می‌رود امسال صددرصد بودجه محقق شود.

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به کلنگ‌زنی پروژه کوی جمهوری بیان کرد: پروژه آسفالت، باز زنده‌سازی ساحل کارون و ورودی‌های اهواز سه پروژه شاخص و مطالبه همه ما است. سال گذشته و امسال بیش از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان برای آسفالت اختصاص یافته است و باید آسفالت اولویت نخست مدیران شهری باشد و این کار در معابر اصلی، فرعی و حاشیه شهر اهواز انجام شود.

محمودی عنوان کرد: طبق قول شهردار، پروژه باز زنده‌سازی ساحل کارون که مطالعات حدود ۱۱۰ هکتار آن انجام شده با رقم حدود ۷۰۰ میلیارد تومان در تیرماه کلنگ زنی خواهد شد که باید بخشی از کار امسال آغاز شود.

وی بیان کرد: کار مطالعات ورودی های اهواز انجام شده و حدود ۳۰ کیلومتر ورودی اهواز نیاز به کارهای اساسی دارند که بناست در این دوره حداقل کار یکی دو ورودی انجام شود.

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به برخی پروژه‌های شهری اهواز گفت: بیش از ۲۵ پروژه در سطح محلات و مناطق در حال اجرا هستند و می‌توان این پروژه‌ها را در شهریورماه افتتاح کرد. این پروژه ها با رقمی بیش از یک هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری می‌رسند.

محمودی گفت: همه می‌گوییم که سال‌ها است اهواز از نظر زیرساخت‌ها عقب افتاده است؛ اگر قرار است این عقب‌افتادگی جبران شود و اهواز از نظر توسعه به سطح کلانشهرهای دیگر برسد و جلو بزند و البته این ظرفیت در اهواز وجود دارد، تنها با حرف به این شرایط نمی‌رسیم و باید تلاش کرد.

وی بیان کرد: پرداخت عوارض آلایندگی ظرفیتی است که برای اهواز وجود دارد و دولت می‌تواند از این طریق برای جبران عقب‌افتادگی به شهر اهواز کمک کند. از سال ۹۳ تا ۱۴۰۰، اصل عوارض آلایندگی و جرایم آن‌ها بیش از ۵۰ هزار میلیارد تومان است که تاکنون ۸ هزار میلیارد تومان از این رقم به خوزستان تعلق گرفته است. باید همه مطالبه کنند و حق خوزستان را به صورت کامل بگیریم.

رئیس شورای شهر اهواز افزود: شرکت‌ها نباید منتظر حکم دادگاه یا مجموعه ارزش افزوده در حساب‌ها باشند و باید خودشان به شهر کمک کنند.

محمودی با اشاره به وضعیت حمل و نقل عمومی اهواز گفت: زمانی که این مدیریت شهری کار را آغاز کرد ۸۰ دستگاه اتوبوس فعال در شهر داشتیم. شهرداری اهواز ۱۲۹ دستگاه اتوبوس خریداری کرد که از این تعداد هنوز ۸۷ دستگاه اتوبوس به اهواز تحویل داده نشده است و با توجه به در پیش بودن اربعین حسینی(ع) و میزبانی از زائران، از وزیر کشور می‌خواهیم بقیه اتوبوس های اهواز به فوریت تحویل داده شوند.

وی عنوان کرد: امسال خدمات در حوزه زیرساخت، مرز چذابه و ورودی‌های اهواز و همچنین مرز عراق بر عهده شهرداری اهواز قرار داده شده و  استانداری خوزستان بیش از ۶۰ میلیارد در این زمینه اختصاص داده است که پس از تصویب شورای شهر، این مهم تحقق یابد.

رئیس شورای شهر اهواز با اشاره به وضعیت پروژه قطار شهری گفت: رای بدوی دادگاه به نفع مجموعه شهرداری اهواز صادر شده است و انتظار می‌رود دادگاه تجدید نظر در اولویت قرار داده شود تا بتوانیم کار در این زمینه را آغاز کنیم.

محمودی در خصوص مطرح نشدن طرح سوال یا استیضاح تصریح کرد: با توجه به وجود ابهام در خصوص تشخیص عبور از مرحله تذکر به سوال و ورود از مرحله سوال به استیضاح، استفسار از مجلس شورای اسلامی، شورای عالی استان‌ها و وزارت کشور انجام شد و شورای عالی استان‌ها و وزارت کشور پاسخ را دادند.

وی افزود: بر اساس پاسخ‌های داده شده، تذکر زمان ندارد. در مورد تشخیص مفاد ورود از مرحله تذکر به سوال نیز پاسخ داده شد که بر عهده اکثریت مطلق شورا است و تنها برای استیضاح، دو سوم آرای اعضای شورا نیاز است.

رئیس شورای شهر اهواز عنوان کرد: شاید عنوان شود مرجع استفساریه‌های قانون، مجلس شورای اسلامی است که می‌توان منتظر پاسخ مجلس شورای اسلامی ماند تا پاسخ را بدهیم.

وی تصریح کرد: تذکر، طرح سوال و استیضاح شهردار اهواز حق مسلم شورا است و بنا نیست این حق را از خود سلب کنیم.

محمودی عنوان کرد: باید امروز برای شهر تصمیم گرفته شود و این موضوع تعیین تکلیف شود؛ نمی‌توان شهر را معطل کرد.

وی با اشاره به نگرانی‌ها بابت تعطیلی خدمت‌رسانی در شهر، افزود: پیشنهاد می‌شود امروز شورای شهر برای ادامه مسیر تصمیم‌گیری کند و تکلیف آن روشن و این پرونده بسته شود.

منبع: ایسنا

اشتراک گذاری
https://sobhekhouzestan.ir/?p=2379

مطلب پیشنهادی

کارگاه انتقال تجربه صنایع‌دستی و رسانه برگزار شد/رسانه‌ها نقش موثری در معرفی صنایع دستی دارند

صبح خوزستان – روز شنبه ۲۶ خردادماه کارگاه انتقال تجربه صنایع دستی و رسانه با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *