شنبه , 2 تیر 1403

رئیس شورای شهر اهواز خبرداد؛

شناسایی ۱۲ شرکت آلاینده/ تلاش برای حل مشکل میدان الغدیر

شورا

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به تلاش برای رفع مشکل میدان الغدیر گفت: ما به دنبال آلودگی شهر نیستیم اما اگر شرکت سبب آلودگی و ضرر و زیان به شهر شود باید هزینه آن را پرداخت کند چرا که عوارض آلایندگی حق شهر و شهروندان است.

صبح خوزستان – به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری اهواز، سیاوش محمودی عصر سه شنبه _دهم مردادماه_ در نشست خبری با خبرنگاران اظهار کرد: چند اصل از ابتدای شروع به کار دوره‌ی ششم شورای اسلامی تا کنون که دو سال از آن می‌گذرد چند در اولویت اعضای شورای شهر بود که اولین آنها ثبات در مدیریت بود چرا که نبود آن در گذشته سبب آسیب‌های زیادی به شهر شده و اهواز نتوانسته به جایگاه واقعی خود در میان کلانشهرها برسد.

 

وی افزود: فساد ستیزی، حرکت در جهت اصلاح فرایندها، ساماندهی نیروی انسانی، آموزش و توانمندسازی آنها، هم افزایی با سایر ارگان‌ها از جمله دیگر اصول اعضای شورای ششم بود، با توجه به نقش و ارتباطی که شوراها با ارکان جامعه دارند اگر به درستی عمل کنند اعتماد سازی و رضایتمندی عمومی در پی خواهد داشت و سبب تحکیم نظام اسلامی و مردم‌سالاری دینی خواهد شد.

 

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز با تاکید بر تلاش برای ایجاد و حفظ تعامل مدیریت شهری با رسانه‌ها ادامه داد: برای انجام هر کار و رسیدن به اهداف نیازمند برنامه‌ریزی هستیم، به جز دو دوره در هیچیک از دوره‌های گذشته طرح تفصیلی وجود نداشت اما با شروع به کار دوره ششم طرح راهبردی اهواز ۱۴۰۵ با جدیت دنبال شد تا با تصویب آن شهرداری طی یک برنامه پنج ساله برنامه‌ریزی داشته و بودجه سالیانه خود را بر اساس آن تنظیم کند.

 

وی با اشاره اینکه در دوره‌های چهارم و پنجم ۲۲ طرح تصویب شد، اضافه کرد: ۲۲ طرح در دو سال گذشته در شورای ششم تصویب شده که در یکی از این طرح‌ها شهرداری به ارائه برنامه پنج ساله ملزم شده است، از آنجایی که شهرداری یک نهاد مستقل عمومی است باید بودجه خود را از طریق درآمدزایی تأمین کند این بودجه در سال ۱۴۰۰ سه هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بود که ۶۰ درصد آن محقق شد و در سال ۱۴۰۱ به ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد با تلاش‌هایی که صورت گرفت ۸۰ درصد آن محقق شد که در طول تاریخ شهرداری اهواز بی سابقه بود، بودجه سال ۱۴۰۲ نیز با یک نگاه تحولی در دو بخش یکی ۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بودجه عمومی و ۵ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بودجه سرمایه‌گذاری به تصویب رسید.

 

محمودی با اشاره به انواع درآمدهای شهرداری‌ها توضیح داد: در اهواز هزینه پروانه ساختمان کمتر از یک درصد هزینه ساخت بود این در حالی است که در سایر کلانشهرها بین ۵ تا ۷ درصد است لذا تلاش شد با تغییراتی که ایجاد شد این میزان به یک و نیم درصد رسیده است و بر اساس قانون میزان افزایش عوارض نیز باید متناسب با تورم باشد.

 

شناسایی ۱۲ شرکت آلاینده در حوزه اهواز

وی با اشاره به شناسایی ۱۲ شرکت آلاینده در حوزه شهر اهواز، توضیح داد: اگر بخواهیم تا حدودی شرایط اهواز بهبود یابد نیازمند ۱۲۰ هزار میلیارد تومان هستیم که تنها ۳۰ هزار میلیارد تومان آن هزینه راه اندازی خط یک قطار شهری خواهد بود، آلایندگی یکی از مواردی هست که می‌تواند به این امر کمک کند در حالی که نزدیک ۵۰ همت مطالبات شهرداری‌های استان است.

 

وی افزود: میزان طلب شهرداری‌های استان از عوارض آلایندگی ۵۰ همت است که تنها ۸ همت آن پرداخت شده که درصد کمی از مطالبات شهرداری‌ها است، از سال ۱۴۰۰ تا کنون با تصویب قانون شرکت‌های آلاینده باید یک درصد از مأخذ فروش خود را به عوارض آلایندگی اختصاص می‌دادند اما با تغییر قانون این میزان بر اساس میزان آلایندگی به ترتیب نیم، یک و یک و نیم درصد تغییر کرده است که با توجه به مفاد آن در عمل همه شرکت‌ها نیم درصد را پرداخت خواهند کرد که از دیماه سال گذشته تاکنون به جز دو شرکت سایرین هیچ پرداختی نداشته‌اند.

 

 

رئیس شورای اسلامی شهر اهواز با اشاره به اینکه به جز شهرداری کمتر شرکتی به تعهد خود در خصوص کمربند سبز عمل کرد، گفت: ما به دنبال آلودگی شهر نیستیم اما اگر شرکت سبب آلودگی و ضرر و زیان به شهر شود باید هزینه آن را پرداخت کند چرا که عوارض آلایندگی حق شهر و شهروندان است و باید در حوزه‌های حمل و نقل و عمران هزینه شود. با توجه به استاندارد عمومی اهواز نیازمند یک هزار و ۲۰۰ دستگاه اتوبوس است در حالی که تنها ۱۲۰ اتوبوس فعال در اهواز وجود دارد، در سال گذشته ۱۲۹ دستگاه خریداری و امسال نیز ۳۰۰ میلیارد تومان اوراق برای خرید ۶۵ تا ۱۰۰ دستگاه اتوبوس پیش بینی شده است.

پرداخت ۱,۱۰۰ میلیارد تومان حقوق در ۴ ماه نخست سال

وی ادامه داد: با توجه به گستردگی شهرداری اهواز تعداد نیروی انسانی آن نیز بالا است این در حالی است که در برخی سازمان‌ها مانند آتش نشانی نیازمند نیروی متخصص هستیم، در ۴ ماه سال به طور میانگین هرماه ۲۸۰ و در مجموع یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان حقوق پرداخت کرده است.

اشتراک گذاری
https://sobhekhouzestan.ir/?p=2605

مطلب پیشنهادی

سعید آتشبار به عنوان رئیس ستاد حامیان دکتر جلیلی در شرکت‌های نفتی مستقر در جنوب غرب کشور منصوب شد

صبح خوزستان – طی حکمی از سوی فریدون عباسی دوانی مسئول کمیته انرژی ستاد انتخاباتی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *