شنبه , 2 تیر 1403

میانگین باسوادی در ایران به ۹۸ درصد رسید

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاه به آخرین آمار باسوادی در کشور گفت: در حال حاضر میانگین باسوادی کشور به ۹۸ درصد در بازه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نزدیک شده است.

صبح خوزستان – علیرضا عبدی در گردهمایی قطب 5 کشوری سوادآموزی که امروز به میزبانی اهواز برگزار شد، اظهار داشت: در حوزه سوادآموزی، برنامه کلاس‌گذاری عادی از مدتی قبل آغاز شده و در حال انجام است که تاکید بر جذب حداکثری سوادآموزان دارد.

وی با بیان اینکه برای شتاب‌دهی جدی به پایان بخشیدن به بی‌سوادی، چندین رویداد ذیل یک مفهوم به اسم برنامه جامع شتاب‌دهی طراحی شده است، گفت: این برنامه جامع به فرایند سوادآموزی و افزایش نرخ سواد در کشور کمک می‌کند.

معاون وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه اجرای رویداد روستای باسواد در سوادآموزی سراسر کشور آغاز شده است، افزود: امیدواریم با اجرای این رویداد در روستاها تا دو سال آینده، بی‌سواد زیر 60 سال سن نداشته باشیم و افراد علاقمند به سواد، بتوانند از این طریق باسواد شوند.

وی با تاکید بر اجرای رویداد سواد قرآنی اظهار داشت: افرادی در سطح کشور با فراگیری قرآن باسواد شده‌اند که این افراد در جریان این رویداد سوادآموزی ضمن آموزش‌های بیشتر صاحب مدرک می‌شوند.

بهره‌گیری از ظرفیت دانش‌آموزی

عبدی با اشاره به ضرورت مشارکت دانش‌آموزان در نهضت سوادآموزی گفت: در دو سه ماه آینده “نهضت دانش‌آموزی” نیز آغاز خواهد شد و در این طرح از ظرفیت دانش‌آموزان برای شناسایی بی‌سوادان استفاده خواهد شد. بخشی از طرح در بستر شاد اجرا می‌شود و دانش‌آموزان می‌توانند اطرافیان نزدیک خود را که بی‌سواد هستند به ما معرفی کنند و اگر توانایی یاددهی داشته باشند در طرح شرکت کرده و با شرکت در قرعه‌کشی نیز جوایزی دریافت کنند.

هوشمندسازی سوادآموزی

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: از این پس در روند سوادآموزی نظارت هوشمند را خواهیم داشت؛ این نظارت علاوه بر اینکه بر جریان فناوری سوار است، در آن از ظرفیت نیروی انسانی مشارکتی خارج از نیروی نهضت نیز استفاده می شود. در این نظارت از برگزاری و تشکیل کلاس‌ها و تدریس، اطمینان حاصل می‌شود.

عبدی افزود: با دستگاه‌های مختلف از جمله کمیته امداد، بهزیستی، سازمان آموزش و پرورش استثنایی و بسیج مشارکت می‌کنیم تا از ظرفیت آن‌ها در شناسایی و آموزش بی‌سوادان بهره‌مند شویم.

وی گفت: ندامتگاه‌ها از نظر تربیتی برای ما مهم است و افرادی که در ندامتگاه‌ها هستند باید در آینده زندگی خوب و سالمی داشته باشند، بنابراین به صورت جدی در این حوزه که خوزستان در آن جزو سه استان برتر است، برنامه‌ریزی می‌کنیم.

میانگین 98 درصدی باسوادی کشور

معاون وزیر آموزش و پرورش با اشاه به آخرین آمار باسوادی در کشور گفت: در حال حاضر میانگین باسوادی کشور به 98 درصد در بازه سنی 10 تا 49 سال نزدیک شده است.

وی تاکید کرد که در وزارت آموزش و پرورش، قرارگاه عدالت آموزشی و آموزش ابتدایی برای انسداد مبادی بی‌سوادی در حال فعالیت هستند، اما این‌ها کفایت نمی‌کند، زیرا انسداد مبادی بی‌سوادی یک موضوع همگانی است و برای رفع آن همه باید دست به دست هم بدهیم و صرفا در درون آموزش و پرورش توانایی حل این موضوع وجود ندارد.

عبدی تصریح کرد: کسی که وارد جریان آموزش نمی‌شود، معمولا مشکلی دارد و باید جریان‌های مختلف اجتماعی به حل مشکل او کمک کنند.

اشتراک گذاری
https://sobhekhouzestan.ir/?p=3923

مطلب پیشنهادی

کارگاه انتقال تجربه صنایع‌دستی و رسانه برگزار شد/رسانه‌ها نقش موثری در معرفی صنایع دستی دارند

صبح خوزستان – روز شنبه ۲۶ خردادماه کارگاه انتقال تجربه صنایع دستی و رسانه با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *