دوشنبه , 25 تیر 1403

واردات بیش از ۱۳ میلیون تن کالای اساسی از مرزهای خوزستان به کشور

ناظر گمرکات خوزستان گفت: ۱۳ میلیون و ۹۶۱ هزار تن کالای اساسی و راهبردی به ارزش هفت میلیارد و ۴۲۰ میلیون دلار سال گذشته از گمرکات استان وارد کشور شده است.

صبح خوزستان – بهروز قره‌بیگی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: میزان صادرات از گمرکات خوزستان در سال گذشته از نظر وزنی ۲۰ میلیون و ۲۰۱ هزار تن به ارزش پنج میلیارد و ۸۱۰ میلیون دلار بوده که نسبت به مدت مشابه سال قبل از آن از نظر وزنی ۱۷ درصد رشد و از نظر ارزشی با توجه به کاهش قیمت جهانی محصولات پتروشیمی با ۱۶ درصد کاهش همراه بوده است.

وی گفت: همچنین در سال گذشته از طریق گمرکات خوزستان ۱۶ میلیون و ۷۰۲ هزار تن به ارزش بیش از ۹ میلیارد و ۶۳۲ میلیون دلار کالا وارد استان و کشور شد که نسبت به یک سال قبل از آن از نظر وزنی یک درصد و از نظر ارزشی پنج درصد کاهش داشته است.

تحقق ۹۷ درصدی ارزش صادرات از خوزستان

قره‌بیگی افزود: میزان هدفگذاری صادرات در بخش وزنی به طور ۱۰۰ درصد محقق شده و در حوزه ارزشی نیز ۹۷ درصد تحقق یافته است.

مدیرکل گمرک اهواز با اشاره به عمده محصولات صادراتی از استان ادامه داد: بیشترین محصولات صادراتی از استان شامل پتروشیمی از جمله پروپان، پلی اتیلن، پنتان، شمش فولادی، هیدروکربن سبک، میلگرد و محصولات کشاورزی بوده است.

وی گفت: صادرات به کشورهای چین، امارات، عراق، ترکیه، هند، کویت، افغانستان، انندونزی، پاکستان و غنا انجام شده است.

قره‌بیگی با اشاره به عمده کالاهای وارداتی از مرزهای استان به کشور تصریح کرد: ذرت دامی، دانه‌های روغنی سویا، کنجاله سویا، گندم، شکر خام، پارچه و ام دی اف خام بیشترین محصولات وارداتی از مرزهای استان در مدت یاد شده اعلام شده است.

ناظر گمرکات خوزستان اظهار کرد: کالاهای وارداتی بیشتر از کشورهای برزیل، چین، روسیه، کانادا، مالزی، امارات، ترکیه، هند و رومانی بوده است.

وی درآمد گمرکات استان در سال گذشته را حدود ۱۹۵ هزار میلیارد ریال عنوان کرد و افزود: این رقم نسبت به سال گذشته با افزایش ۶۸ درصدی همراه بود.

خوزستان دومین استان کشور در امر واردات کالا و سومین استان در میزان صادرات است.

خوزستان به عنوان یکی از استان‌های راهبردی در تجارت ۲۵ درصد ارزآوری کشور را برعهده دارد.

اشتراک گذاری
https://sobhekhouzestan.ir/?p=5785

مطلب پیشنهادی

دور دوم انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۳ به روایت تصویر

عکس: بهمن گلبانکی چاپ 🖨اشتراک گذاری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *